Arpacık Soğanlı Güveç Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arpacık Soğanlı Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Arpacık Soğanlı Güveç, Yapımı basit ve bir o kadar lezzetli olan arpacık soğanlı güveç sizin vaktinizi fazla almadan güzel bir yemek yapmanızı sağlayacak. Özellikle ev hanımlarının gelen misafirlerine karşı çok kısa sürede yapacağı ve servis edebileceği arpacık soğanlı güveç içine konulacak malzemeler sayesinde de oldukça lezzetli olmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz malzemelerin dışında sevdiğiniz bazı baharatları isteğinize göre ekleyebilirsiniz. Özellikle bu yemeğe atacağınız karabiberinizin top şeklinde olması yemeğinizi daha güzel yapacaktır. Bide bu yemekte dahil yapacağınız birçok yemekte kekiği en son atmanız kekiğin yemeğe daha fazla tat katmasını sağlayacaktır. Ayrıca arpacık soğanlı güveç yanına yapacağınız bir bulgur pilavı ile servis etmenizi tavsiye ederiz. Bu iki yemek birbiri ile çok güzel gideceğini ve güzel bir yemek yiyeceğinizi şimdiden garanti ederiz. Yapan ev hanımları için şimdiden kolay gelsin diyelim.

Arpacık soğanlı güveç, klasik kebaplardan olan bir yemek çeşididir. Arpacık soğanlı güveçte güveç malzemeleri kendi bıraktıkları su buharı ile pişerler. Bu sebepten dolayı fazlası ile lezizdir. Dışarıdan su eklemesi yapılmaz. Arpacık soğanlı güveç yemeğinde, et seçimi kişinin kendi seçimine kalmış, kuzu veya dana eti kullanılabilir. Ben sizlere kuzu etini kullanmanızı tavsiye ederim. Pişirme kabı olarak da her tür tencere veya toprak güveç kullanılabilir. Biz bu yemeği tüpte nasıl yapacağınızı anlatacağız. Eğer mahallenizde bir fırın varsa bu fırında pişirtmeniz arpacık soğanlı güvecinizin daha güzel olmasını sağlar.


Arpacık Soğanlı Güveç Malzemeleri

  • 15 adet arpacık soğan
  • Yarım kilo orta yağlı dana kuşbaşı et
  • İki adet domates
  • İki diş sarımsak
  • İki adet sivri biber
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı
  • Bir çay kaşığı kimyon
  • Bir çay kaşığı kekik
  • Bir çay kaşığı tuz
  • Bir çay Kaşığı karabiber

Arpacık Soğanlı Güveç Nasıl Yapılır?


Arpacık soğanlı güveç yapmak için öncelikle arpacık soğanların her iki tarafı çok az kesilir ve soyulur. Arpacık soğanlarımız doğranmaz ya da ortadan ikiye kesilmez. Domateslerimizin kabukları soyulur ve de iri iri küp-küp doğranır. Sivri biberlerimizde iri şekilde halka şeklinde doğranır. Kullanacağımız etimiz biraz irice doğranır. En son olarak da sarımsaklarınız doğranır.

Şimdide geldik bu malzemelerimizi güvecimize dizmeye. Öncelikle arpacık soğanlı güveç yapacağımız güveç kabımızın bütün iç kısmı zeytinyağı ile yağlanır. Güveç tabanımızı öncelikle kuşbaşı şekilde biraz irice doğradığımız etlerimizi konulur. Etlerimizin üzerine sırası ele arpacık soğanlarımız, domatesimiz, sivri biberimiz ve sarımsağımız güzel bir şekilde yayılacak. Ardından kimyon, karabiber, kekik ve tuzumuz güvecimize serpilecek. Yapılacak son işlem ise güvecimizin üstünü sıkı bir şekilde alüminyum folyo ile kaplamak ve alüminyum folyonun orta yerine kürdan yardımı ile bir delik açmaktır. Bundan sonra arpacık soğanlı güvecimiz bir tüpün üzerine konulur ve düşük ısıda kaynamaya bırakılır. Bu şekilde yaklaşık olarak 20 ya da 25 dakika içinde arpacık soğanlı güvecimizin malzemeleri ısınmaya başlayacak. Güvecimizin ortasındaki delikten bir buhar gelmeye başladığında saatinize bakın ve o zamanın not edin. Güvecin ortasındaki delikten buhar gelmeye başladıktan sonra tüp en kısık konumuna getirilir ve bir buçuk saat kadar pişmeye bırakılır. Mükemmel şekilde pişmiş arpacık soğanlı güvecimiz servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Arpacık Soğanlı Güveç Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güveçte Mantarlı Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Güveçte Mantarlı Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Mantar Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Mantar Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Köfteli Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Köfteli Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Dana Etli Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Dana Etli Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Güveçte Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Güveçte Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Oktay Usta Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Oktay Usta Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Dana Etli Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Dana Etli Güveç Tarifi ve Malzemeleri